Sunkiųjų metalų grupei priklauso metalai, kurių tankis yra palyginti didelis, t. y., savitasis tankis yra didesnis nei 5,0. Kai kurie sunkieji metalai (kobaltas, magnis ir cinkas) labai mažais kiekiais yra būtini organizmui, tačiau tokie sunkieji metalai kaip švinas, gyvsidabris ir arsenas neturi savybių, kurios būtų naudingos gyviems padarams. Iš tiesų, dėl pastarųjų sunkiųjų metalų poveikio kyla didelių sveikatos problemų
Švinas
Švinas yra metalas, kuris daugybę metų buvo randamas įvairiuose produktuose, naudojamuose buityje ir namų aplinkoje. Švinas taip pat gali užteršti vandenį, vykstant natūralių telkinių erozijai, metalinių vandentiekio čiaupų ir vidaus bei išorės tiekimo sistemų vamzdžių korozijai. Į organizmą patekus net mažam švino kiekiui, gali pasireikšti žalingas poveikis sveikatai, įskaitant vaikų patiriamus mokymosi sunkumus ir elgsenos problemas. Jaunesnio amžiaus vaikai (6 metų ir jaunesni) yra ypač jautrūs švino poveikiui, nes jų smegenys dar tik vystosi. Suaugusieji, geriantys švinu užterštą vandenį, gali susirgti inkstų ligomis ir hipertenzija.
Gyvsidabris
Gyvsidabris yra skystasis metalas, kuris užteršia vandenį, vykstant natūralių telkinių erozijai, produktų nuotėkiui iš naftos perdirbimo įmonių bei gamyklų, nutekant užterštam vandeniui iš sąvartynų ir dirbamos žemės plotų. Gyvsidabriu užterštas geriamasis vanduo gali sukelti inkstų veiklos sutrikimus.
Arsenas
Arsenas yra beskonis ir bekvapis metalas, kuris užteršia vandenį vykstant natūralių telkinių erozijai, nutekant užterštam vandeniui iš sodų ir elektroninės įrangos atliekų aikštelėse esančių nuotekų sistemų. Arsenas sukelia daug įvairių rimtų sveikatos sutrikimų, įskaitant kai kurias vėžio formas (šlapimo pūslės, plaučių, odos, inkstų, nosies landų, kepenų ir prostatos). Iš kitų sveikatos sutrikimų minėtinas skrandžio skausmas, pykinimas, viduriavimas, rankų ir kojų tirpimas, odos spalvos pakitimas.